Za ručení vozidla ručí provozovatel, bez zelené karty až na podzim

Pokuta za nezaplacené povinné ručení nově hrozí provozovateli vozidla, ne majiteli. Zaplatit pojištění ale může kdokoliv. První nabídky pojistek pro mladé řidiče jsou drahé. Receptem na zlevnění je srovnávání a vyjednávání.

Místo vlastníka bude od dubna 2024 povinen zajistit povinné ručení automobilu jeho provozovatel. Novelizace zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla zároveň od stejného termínu zvedá sankci za nepojištěný model ze současných maximálně 40 tisíc Kč na až 50 tisíc Kč. Majitel auta sice zpravidla bývá i jeho provozovatelem, není ale nic neobvyklého, když jde o dvě různé osoby. Typickým příkladem je leasing. Častý je také případ, kdy rodič přenechá potomkovi k ježdění své druhé, starší auto. Mnohdy s podmínkou, že se syn, nebo dcera stanou jejím provozovatelem. K tomu je ale nutný zápis, respektive změna v registru vozidel.

Proč by ale vlastně měly obě strany ztrácet čas i peníze nějakými byrokratickými převody? Také bez nich jde přeci jezdit. Například z výchovných a preventivních důvodů. Za dopravní přestupky totiž podle platné legislativy neodpovídá a sankce za ně neplatí vlastník vozidla, nýbrž řidič. Jestliže se nepodaří zjistit jeho totožnost, tak právě provozovatel vozidla. Dospělí tak mohou své řidičské následovníky efektivně motivovat k bezpečné jízdě a k dodržování předpisů. Případně k tomu, aby auto půjčovali jen spolehlivým šoférům.

Teď ale zpět k povinnému ručení. Stále dost lidí si neuvědomuje, že je určeno – až na výjimky jako asistence při poruše a podobně – výhradně pro krytí škod způsobených jiným vozidlům, jejich řidičům a pasažérům. Pro pojištění přímo vašeho vozidla a vaší maličkosti se musíte v rámci ručení takzvaně připojistit nebo uzavřít ještě jiné pojistky: havarijní a životní. Většinou to lze udělat v rámci jednoho balíčku. Fakt, že za povinné ručení bude místo majitele vozu ručit od čtvrtého měsíce tohoto roku jeho provozovatel však striktně neznamená, že je zavázán uzavřít pojistnou smlouvu. Není tomu tak. Pojistku musí dle litery zákona zajistit. V opačném případě hrozí penalizace právě (a jen) jemu.

Pojistník versus pojistitel

Tím, kdo pojistnou smlouvu o povinném ručení vozidla podepíše a zaplatí, nemusí být jeho majitel ani jeho provozovatel, a už vůbec ne ten, kdo právě kroutí volantem. Klientem smluvní pojišťovny čili pojistitele může být někdo úplně jiný. V reálu je to opět docela často rodič nebo prarodič skutečného uživatele vozu. A paradoxně vůbec nemusí vlastnit řidičák. Nicméně díky letitému a beznehodovému provozu vozidla, které má pojištěno na sebe, může věkem zralý pojistník od pojišťovny nasbírat spoustu bonusů. Ty umí v součtu generovat za dekádu až 60% slevu na pojistném.

Daná čísla berte jen orientačně. Každá pojišťovací instituce uděluje a sčítá bonusy trošku jinak. Totéž platí i pro malusy, což jsou naopak přirážky za způsobené škody a újmy. Na rozdíl od zkušeného řidiče-pojistníka začínající automobilový jezdec jen těžko vykáže dlouholetý bezškodní průběh povinného ručení. Navíc, čím je mladší, tím je pro pojišťovnu rizikovější. Proto stejná pojistka na totožné auto by ho u identické pojišťovny stála mnohonásobně víc peněz než jeho staršího příbuzného s úctyhodnou historií bez pojistných událostí.

Podle ne zrovna mála kritiků se jedná o jasnou a bezdůvodnou věkovou diskriminaci mladé generace. Hra o bonusy není úplně fér. Povinné ručení by měl uzavřít každý držitel řidičské licence stejně jako je tomu často za hranicemi České republiky. Tedy na svou osobu, ne na auto. Vozy přeci dopravní karamboly nezpůsobují. Na druhou stranu, jestliže by rodina kupříkladu disponovala jedním automobilem a třemi držiteli řidičáků, platila by pojistku třikrát, ne jednou. A to by zase určitě bylo proti srsti jiné části řidičské komunity.

Neřešme, co je správné a co ne. Spíše, co s tím. Čím dříve se řidič-nováček stane pojistníkem svého vozu, tím rychleji v případě řízení bez kolizí dosáhne na levnější pojistky. Určitě se bude snažit jezdit opatrněji. Půjde o jeho peníze, ne o finance babičky nebo dědečka. Znamená to pozitivum pro něj, pojišťovny i celou společnost.

Vydělejte na konkurenci pojistek

Další radou je hned neskočit po první nabídce, která se ve vyhledávačio objeví. Na trhu panuje ohledně popisovaného finančního produktu tvrdá konkurence. Proto pojistky srovnávejte, vyjednávejte, a hlavně smlouvejte. Každá cena je zprvu jen ceníková a pojišťovny ji dokážou srazit. Zvlášť, když se snaží ulovit nového a perspektivního klienta. Také je na tomto místě vhodné zmínit a vyvrátit poměrně frekventovanou fámu ohledně dokladu o zaplaceném povinném ručení. Takzvanou zelenou kartu musí řidič na vyzvání dopravní policie stále ukazovat. Ne, že ne. A to až do letošního října. Není ale nutná její papírová podoba, natož zelená. Stačí ji mít uloženou v elektronické formě, například v mobilním telefonu nebo tabletu. Klidně černobíle. Bez jejího doložení vám ze zákona pokuta na místě ve výši do 1 500 Kč, ve správním řízení na úřadě se může vyšplhat až na 3 000 Kč.

Informační chaos vznikl hlavně tím, že od 1. ledna byla zrušena povinnost řidičů vozit s sebou řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla – malý techničák. Pouze ale za podmínky, že jiným způsobem prokážou svou totožnost, například občanským průkazem. Zelená karta se s touto novotou „svezla“.

Nicméně při cestách do zahraničí ani jeden ze zmíněných dokumentů – řidičák, techničák, zelenou kartu – doma nechat nesmíte. Svět s českými online databázemi zatím nespolupracuje, respektive ještě není tak digitalizovaný jako Česko. V tomto směru si my, tuzemáci, určitě můžeme přičíst plusové body.

Vyzkoušejte naše služby

Na portálu kolikmam.cz jsou dostupné informace o fyzických osobách a fyzických osobách podnikajících. Registrovaní uživatelé zde získají přístup k výpisům z registrů a dalším nabízeným službám.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Společný výpis BRKI+NRKI

200 Kč/výpis

Zvyšte vaši šanci na získání hypotéky nebo půjčky tím, že si ověříte údaje v registrech a zjistíte si vaše hodnocení. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

MůjKredit

100 Kč/výpis

Prokažte vaši důvěryhodnost zaměstnavatelům nebo pronajímatelům nemovitostí zkráceným výpisem. 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Exekuce

40 Kč/dotaz + 25 Kč za detail

Prověřte exekuce u osob a podnikatelů v oficiální databázi. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem. 

Výpis z REPI

200 Kč/výpis

Zjistěte jak energetické společnosti, firmy poskytující nákupy na splátky či eshopy hodnotí vaši úvěruschopnost.

Výpis z BRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje týkající se úvěrových produktů a průběhu jejich splácení u bankovních institucí v Bankovním registru.

Výpis z NRKI

200 Kč/výpis

Zkontrolujte vaše údaje o finančních závazcích a průběhu jejich splácení u společností v Nebankovním registru. 

#kolikmam365

499 Kč/rok

Získejte detailní přehled všech závazků v registrech BRKI a NRKI, hodnocení úvěruschopnosti a upozornění v případě změn.

NetAgent

365 Kč/rok

Monitorujte vaše osobní a finanční data na internetu. Předejdete tím zneužívání vašich dat a krádežím identity.

Sledujte nás

×

Odběrem novinek souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.