Úvěrová zpráva je komplexní informací o vašich závazcích

Úvěrová zpráva (viz vzor CBCB a vzor CNCB) vás informuje o všech vašich půjčkách a závazcích, které vám poskytly banky, stavební spořitelny, splátkové, úvěrové, leasingové a další finanční instituce. Většina renomovaných poskytovatelů úvěrů již je účastníky neboli uživateli Bankovního registru klientských informací   či Nebankovního registru klientských informací.

Tyto registry jsou zdrojem dat pro úvěrové zprávy, každý registr ale poskytuje vlastní úvěrovou zprávu zvlášť a data z obou registrů ze zákona není možné spojit do jednoho dokumentu.Oba registry sdružují dohromady přes pět desítek finančních institucí působících na českém trhu.

O úvěrovou zprávu můžete po registraci požádat on-line prostřednictvím tohoto portálu kolikmam.cz: pak ji obdržíte elektronicky nebo vám bude zalána poštou v listinné podobě. Žádost o úvěrovou zprávu a registraci pro kolikmam.cz můžete rovněž vyřídit osobně v klientských centrech obou registrů.

Proč oba registry vydávají vlastní úvěrovou zprávu?

Každý z registrů vám může vydat pouze vlastní úvěrovou zprávu. Chcete-li mít tedy komplexní přehled o vašich závazcích, měli byste požádat o 2 úvěrové zprávy.

Jejich sloučení platná legislativa neumožňuje. Banky se totiž při práci s osobními údaji řídí bankovním zákonem, a respektují tak bankovní tajemství. Pokud jste v bankovním registru, pak vás konkrétní banka nemusí žádat o souhlas se zpracováním vašich dat — ale musíte ji o úvěr žádat nebo ho u ní mít. V jiném případě nesmí ani ona informace o vás v registru požadovat. Nebankovní úvěrové instituce zase operují s vašimi daty v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Váš souhlas potřebují vždy, a to se týká i jakékoli výměny vašich dat mezi členy nebankovního registru nebo mezi oběma registry.     

Úvěrová zpráva aneb Užitečná data pro instituce i klienta

Úvěrová zpráva je užitečným dokumentem pro klienta i finanční instituci. Pokud totiž žádáte o úvěr, ověřují si finanční společnosti nejprve vaši důvěryhodnost. Zkoumají, zda jste uvedli všechny požadované informace pravdivě a zda jste přiznali všechny závazky, úvěry a kreditní karty, které máte. A mají přitom k dispozici vaši úvěrovou zprávu, jež tyto informace obsahuje. Byla by škoda, kdybyste stejné pomůcky nevyužili i vy a zapomněli nějakou kolonku v žádosti správně vyplnit. Vypadali byste nedůvěryhodně. 

Údaje o příjmech v úvěrové zprávě nenajdete

Banky si pak prověřují vaši bonitu — tedy schopnost splácet další úvěr při vašich příjmech — a odhadují vaše maximálně možné úvěrové zatížení. Údaje o vašich výdělcích však v úvěrové zprávě ani v registrech nejsou. Banka se je dozví přímo od vás a nikam dál tyto informace nepředává. Finanční instituce si takto prověřují nejenom žadatele, ale i spolužadatele a také ručitele.

Úvěrová zpráva jako vaše paměť

Využíváme stále více finančních produktů. Od různých kreditních karet, přes leasingové a spotřebitelské úvěry, určené na nákup zboží, až po úvěry ze stavebního spoření či hypotéky. Často je toho tolik, že už nejsme schopni všechny ty úvěry, závazky, poplatky a měsíční splátky evidovat. Ještě složitější bývá zapamatovat si, kdy půjčky splatíme. Úvěrové zprávy to umějí za nás. 

Může se také stát, že nedostanete půjčku a finanční instituce to zdůvodní tím, že máte nevyhovující záznam v jednom z registrů. I v tomto případě je užitečné o úvěrovou zprávu požádat. 

Potvrzení minulé, současné a budoucí finanční kondice

Úvěrová zpráva je rovněž sondou do vaší úvěrové historie. Jestliže dokazuje, že splácíte řádně a včas, máte větší šanci dostat úvěr než ten, kdo splácel své závazky pozdě či vůbec ne. Úvěrová zpráva je tedy dokladem vaší platební solidnosti a podkladem pro úspěšné budování vaší finanční budoucnosti.

Pokud zadlužování, pak pouze zodpovědné. Proto pozor na finanční instituce, které s úvěrovou zprávou nepracují, nejsou tedy účastníkem jednoho ze zmiňovaných registrů a úvěrovou zprávu po vás ani nepožadují. Těžko mohou mít seriózní zájem o to, aby jejich potenciální klient byl schopen poskytnutý úvěr splácet.